Podsumowanie


Drugie Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE za nami


Od 6 do 8 grudnia na Stadionie Narodowym trwały Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE. Na ponad 100 stoiskach gościliśmy firmy i organizacje z 15 krajów: Chile, Czech, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Izraela, Maroko, Meksyku, Mongolii, Niemiec, Norwegii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Węgier oraz Polski. Krajem partnerskim była Słowacja. Obok oferty wystawców - ośrodków promocji krajów i regionów, touroperatorów, biur podróży, hoteli, ośrodków SPA, uzdrowisk, przewoźników, wydawców oraz mediów, magnesem dla gości był bogaty program wydarzeń, a w nim: spotkania i warsztaty z podróżnikami, pokazy kulinarne, prezentacje etnicznych instrumentów i… wizyta św. Mikołaja prosto z Laponii.

W piątek, dzień branżowy, można było wziąć udział w konferencji prasowej Republiki Słowackiej. Słowacja - Kraj Partnerski Targów PODRÓŻE 2013 zaprezentowała tegoroczne nowości i inwestycje w największych słowackich ośrodkach narciarskich w Wysokich i Niskich Tatrach. Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce pan Ján Bošnovič przedstawił informacje o zimowych połączeniach lotniczych z Warszawy i Gdańska do Popradu w słowackich Tatrach oraz szczegóły na temat atrakcyjnych zimowych pakietów pobytowych na Słowacji. Podczas trzech dni targów Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej razem z przedstawicielami branży turystycznej ze Słowacji prezentowało zimowe atrakcje turystyczne Małego Wielkiego Kraju. Goście ze Słowacji prezentowali nowości i inwestycje w słowackich ośrodkach narciarskich, uzdrowiska oraz kąpieliska termalne. Od piątku do niedzieli na stoisku Słowacji można było spróbować słowackich win firmy Chateau Topolcianky i wysłuchać występów zespołu ludowego PRIMAŠ ze Wschodniej Słowacji.

Odbyły się także multimedialna prezentacja na temat promocji polskich regionów na przykładzie Tour de Pologne z udziałem Czesława Langa, webinarium PIT dla touroperatorów, agentów i hotelarzy: Jak wykorzystać komunikator turystyczny w sprzedaży? oraz szkolenia: „Internet jako dźwignia sprzedażowa” (Grupa Asper) „Budowanie lojalności klientów biur podróży” (Akademia Turystyczna) czy „Systemy rezerwacyjne w biurze podróży” (Akademia Turystyczna). Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wręczyło nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Gmina Przyjazna Rowerzystom” realizowanym w ramach projektu „Rowerem przez Polskę”.

W sobotę i niedzielę, 7 i 8 grudnia na Stadionie Narodowym byli wszyscy, którzy są w stanie sprawić by podróż zyskała wyjątkowy wymiar. Redakcja miesięcznika „Podróże” zaprosiła na warsztaty „Podróże kształcą”, a wśród nich na warsztaty fotograficzne, o podróżach z misją i wolontariacie za granicą, o świadomym podróżowaniu do miejsc o odmiennej kulturze. A na kitesurfingową podróż przez Europę i Maroko z Marcinem Jędrasem zaprosiła Redakcja miesięcznika „Żagle”.

Magazyn Kajakowy WIOSŁO zaprosił na niedzielne spotkania pod hasłem „Nie tylko z wiosłem”. W tym roku stawiamy na łączenie i wzajemną inspirację środowisk podróżniczych. Jeśli nawet jesteśmy pasjonatami, a może nawet ekspertami jednej aktywności zupełnie nie znaczy, że mamy nie spróbować czegoś zupełnie nowego... -  mówił Adam Grzegorzewski, redaktor naczelny Magazynu Kajakowego WIOSŁO.

Ponadto Redakcja NG Traveler zaprosiła na spotkania o Kubie z fotografami i dziennikarzami - Anną i Krzysztofem Kobusami. O górach, które zmieniły jej życie, o tym dlaczego zaczęła pisać książki oraz o programie grantowym dla początkujących podróżników „Miej odwagę” opowiadała Olga Morawska - założycielka Fundacji NAGLE SAMI. O roli fotografii w życiu podróżnika opowiadał Jacek Bonecki. Redakcja magazynu NG Traveler zaprosiła też na spotkanie z Jakubem Mielnikiem – reporterem, autorem książki „Kronika końca świata”. Ponadto, Redakcja magazynu ALL INCLUSIVE zaprosiła na spotkanie z Robertem Gondkiem o podróży przez Rwandę, Burundi i Tanzanię.

Podróże z dziećmi to osobny temat. O niezwykłych dzieciach, które dotarły z rodzicami na koniec świata, a nawet jeszcze dalej opowiadała Anna Kuziemska, autorka książki „Pępek świata”, a na najmłodszych odkrywców na Targach PODRÓŻE czekał w sobotę… najprawdziwszy Mikołaj, który przybył na Targi prosto z lapońskiego Rovaniemi.

Fani i kinematografii mieli do dyspozycji sobotnio-niedzielny przegląd filmów świata zebranych przez kanał filmowy Ale kino+. Gośćmi WTT PODRÓŻE był też: Andy Bates - popularny szef kuchni z Wielkiej Brytanii, którego autorski program kulinarny można będzie oglądać od stycznia w POLSAT Food Network oraz multiinstrumentalista Tomasz Drozdek.

Targom towarzyszył trzydniowy Kiermasz „Książka pod choinkę”, wzięło w nim udział kilkudziesięciu wydawców i antykwariuszy. W stoiskach wydawców czytelnicy mogli kupić książki po okazyjnych cenach i spotkać się z autorami. W piątkowe popołudnie odbyło się przekazanie Księgozbioru „Książka z autografem” na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć klik